Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Odpady

Dnes je pátek 14.6.2024

Ilustrační foto z videaV Česku začala velká odpadová revoluce (22. 1. 2021)

Od 1. ledna vešel v platnost dlouho připravovaný zákon o odpadech. Jeho cílem je co nejvíce omezit skládkování. Proto se kvůli tomuto zákonu obcím znatelně navyšují náklady spojené s ukládáním komunálního odpadu na skládkách. Pro obyvatele Vysokého Mýta přitom zůstává roční poplatek za odpad ve stejné výši jako v předchozích sedmi letech – 520 korun za osobu. A to i díky tomu, že město patří dlouhodobě k nejlepším ve třídění odpadů.

 

Svoz odpadůMěsto Vysoké Mýto připravuje zásadní změny v třídění odpadů (19. 10. 2020)

V odpadovém hospodářství ve Vysokém Mýtě nastanou v roce 2021 zásadní změny, které se budou týkat všech obyvatel. Jejich důvodem jsou legislativní změny, které se chystají. V současné době je v Poslanecké sněmovně ke schválení nový zákon o odpadech, který klade zásadní důraz na důkladnější třídění odpadů. „Čím dříve začneme a podaří se nám snížit množství odpadů vyvážených na skládku, tím to bude lepší pro nás pro všechny,“ řekl starosta František Jiraský.

 

Foto Veronika RichtrováPřed zvonicí se sázelo (12. 10. 2020)

Záhon s více jak tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními cibulovinami se podařilo vysázet v pátek 9. října. Do práce se zapojili nejen zaměstnanci technických služeb. Ruku k dílu mohl přidat každý, kdo měl chuť. Frekventované místo na náměstí Vaňorného na jaře rozkvete a vytvoří úchvatné barevné scenérie. Je to v pořadí druhý květinový záhon ve Vysokém Mýtě, který vznikl díky Kujebazaru. Tedy za utržené peníze za věci odložené ve sběrném dvoře, které díky tomuto projektu dostaly druhou šanci a našly nového majitele. Kujebazar funguje v Průmyslové ulici od začátku minulého roku.

Foto Veronika Richtrová

KujebazarKujebazar nabídl na náměstí poklady z půdy (12. 6. 2020)

V rámci farmářských trhů byly 12. června na náměstí ve Vysokém Mýtě k mání i zajímavé věci ze sběrného dvora. A jak se ukázalo, byl o ně velký zájem. "Stejně jako v loňském roce finanční prostředky, které utržíme, použijeme na nákup cibulovin a někde ve města opět vznikne krásný květinový záhon, který rozkvete už příští rok na jaře," řekla Ivana Pokorná z technických služeb.

Sazeni cibulovinCo utratíš v bazaru - to vykvete po jaru (14. 10. 2019)

V Kujebazaru ve vysokomýtských technických službách občané za necelý rok utratili přibližně 15 tisíc korun za odložené věci, kterým tak dali druhou šanci. Za utržené peníze technické služby zakoupily směs cibulovin, které byly 11. října s pomocí veřejnosti ručně zasázeny v Havlíčkových sadech.

Logo KuebazaruTechnické služby úspěšně provozují bazar použitých věcí (3. 5. 2019)

CO UTRATÍŠ V BAZARU – TO VYKVETE PO JARU. S tímto sloganem otevřely Technické služby Vysoké Mýto 2. ledna 2019 KUJEBAZAR (re-use centrum) ve sběrném dvoře v Průmyslové ulici. Jedná se o jakousi obdobu blešího trhu, který si Technické služby už v minulosti několikrát vyzkoušely v rámci Dne Země. „Za symbolickou cenu nabízíme občanům ke koupi předměty, které již dosloužily. Tím jim prodloužíme život a zároveň snížíme množství odpadů, které končí na skládce,“ řekla Ivana Pokorná z technických služeb. 

Foto Aleš FelgrDen Země připomněl, jak je důležité třídit odpad (21. 4. 2019)

Na vysokomýtském náměstí se 17. dubna uskutečnil tradiční Den Země. Akce, která je mezi školáky i dospělými velmi oblíbená, je zaměřená na zdravé životní prostředí. Osvěta v oblastí třídění odpadu k ní už neodmyslitelně patří. Návštěvníci mohli kromě toho zhlédnout ukázky řemesel a domácí zvířata, nakoupit zdravé potraviny, medové výrobky, čaje, sadbu a mnoho dalšího. Součástí Dne Země byl i Kujebazar.

Foto Aleš Felgr

Foto Aleš FelgrTradiční Den Země a bleší trh přilákaly na náměstí stovky lidí (25. 4. 2018) 

Den Země byl už tradičně určen především dětem, ale na své si na vysokomýtském náměstí přišli i dospělí návštěvníci. Školáci si zde prověřili své vědomosti v oblasti třídění odpadů nebo poznávání přírody, pohladili si některá z domácích zvířat a v některé z dílniček si vyzkoušeli šikovnost svých rukou.

Foto Aleš Felgr

Den Země 2017Voda je život, život je voda (26. 4. 2017)

V tomto duchu se nenesl jen jubilejní dvacátý den Země, ale i počasí, které tuto akci provázelo. Od časného rána 27. dubna se na vysokomýtském náměstí scházely děti v doprovodu dospělých, aby se dozvěděly zajímavosti o původních řemeslech, ochutnaly poctivé české potraviny, prověřily své vědomosti v oblasti třídění odpadů nebo přírody, či vyzkoušely šikovnost svých rukou v některé z dílniček. Dospělí návštěvníci si mohli zakoupit sadbu květin i zeleniny a pochutnat si na medovině.

Ilustrační fotoV třídění odpadů patří Vysoké Mýto v rámci republiky mezi nejlepší (7. 4. 2017)

Vysoké Mýto má za sebou více než dvacetileté budování a vylepšování systému třídění odpadů. V rámci republiky v tom patří mezi nejlepší. V loňském roce obdrželo ocenění Odpadový Oskar za nejnižší produkci směsného odpadu v Pardubickém kraji v kategorii měst nad 5 tisíc obyvatel. A bylo jediným městem s produkcí pod 150 kg. Nicméně stále máme co zlepšovat. V kontejnerech na tříděný odpad se často objevují věci, které tam nepatří, a i provoz sběrného dvora má svá pravidla. „Potřebovali bychom hlavně, aby lidé, kteří k nám přiváží odpad na sběrný dvůr, už měli odpad vytříděný doma, protože pak sem přijedou a diví se, že se to musí třídit,“ uvedl Ladislav Jonáš z technických služeb. V současné době začíná druhý rok pilotního projektu Zkvalitnění nakládání s odpady ve Vysokém Mýtě.